Barion Pixel

Tények és tévhitek a köretekről

A bikini szezon a nyakunkon, így egyre gyakrabban merül fel a kérdés: mit kérjek köretként, ha nem otthon eszem? Melyik a legjobb választás? Erről hoztam nektek egy cikket, amit a Halpatkó blogján is megtalálhattok.

Május közepe-vége táján, amikor hirtelen érkezik meg a kánikula, sokan „kapnak észbe”: oh, jaj, nyakunkon a szoknyás-sortos idő, mindjárt itt a bikiniszezon!

Ebben az időszakban ismét fellendül a különféle fogyókúrás lehetőségek iránti kereslet, tény, hogy dietetikushoz is picit többen fordulnak tavasz végén, például a lefoglalt nyaralás dátumát emlegetve.

A tanácsadások során mindig igyekszem nagy hangsúlyt fektetni a kikérdezésre, hogy lássam, ki hogyan-mit-mikor eszik, mi az, amit esetleg tudatosan kerül, és mi ennek az oka, motivációja. Ennek alapján bátran állíthatom, hogy talán a legnagyobb mumusaitok közé tartoznak a köretek, a „rettegett szénhidrátok”, valamilyen oknál fogva erősen él a köztudatban a nézet, hogy fogyni, zsírt veszíteni, csak és kizárólag a krumpli, tészta elhagyásával, vagy minimálisra csökkentésével lehet, és nagyon maximum egy kis rizs az, ami beleférhet a csirke-hal mellé.

Tegyünk ebben akkor most igazságot, még mielőtt bárki testének felesleges sanyargatásába kezdene, hogy a nyaralásig pont elmenjen a kedve az amúgy helytelenül elkezdett életmódválásától!

Köretekre, szénhidrátokra márpedig szükségünk van! Az viszont fontos, hogy milyen mennyiségben, vagy milyen arányokban kerülnek ezek az ételek a tányérunkra, a lényeg, mint mindenhol, itt is a mérték lesz, a megoldás kulcsa ebben keresendő:

Mi, dietetikusok gyakran emlegetjük az úgy nevezett tányérelvet, ami nagyon jól alkalmazható az ebédekre, a vacsorákra egyaránt, és amivel nem lőhettek mellé: A tányér felén – ami ebédre legyen egy normál nagytányér, vacsorára pedig egy jobban megpakolt kicsi – mindenképpen a zöldségek valamilyen formája szerepeljen, akár nyersen, párolva, grillezve, rakott ételben, vagy főzelék formájában, a tányér másik felén pedig egyenlő arányban osztozzon a fehérjeforrás, és a köret.

Tehát nyugodtan egyél rizst, krumplit, bulgurt, tésztát, bármit, figyelj erre az arányra, és akkor nagy eséllyel nem fogsz túllőni a reális, szükséges mennyiségen! Természetesen fontos lehet az elkészítés technológiája is, ezt se felejtsük el, de azért, mert mondjuk nem te magad főzted az ebédet, még nem kell kihagynod a változatos, finom fogásokat.

A példákat honnan máshonnan hozhattam volna, mint a Halpatkóból: itt aztán lesz választék, kérhetsz friss kevert salátát, jázmin rizst, patkó sültkrumplit, de akár még grillezett zöldséget is a fogások mellé, és azt se felejtsük el, hogy káposztasalátával, kukoricasalátával, vagy akár majonézes burgonyasalátával is operálhatsz.

Ha tényleg tudatos vagy, vagy pár kiló leadása a cél, akkor azt javaslom – ahogyan mi is szoktuk a családdal csinálni, ha a Halpatkóban ebédelünk – hogy rendeljetek ki több fajta köretet, például egy sült krumplit és egy salit, és osszátok meg egymás közt, így garantáltan stimmelni fog az a bizonyos tányérelv!

Rólam

Abonyi Orsi vagyok, dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember, a JÓ(L)ENNI – Fogyjunk közösen! csoportok anyukája. Tarts velem az egészséges életmód felé vezető úton!

Kedvenc cikkeim

Ne maradj le

Tanácsadás és étrendek már egészségpénztári számlára is!

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Bővebb információt az Adatkezelési Tájékoztatóban találsz.